Yageo RT0805DRD0721RL
RT0805DRD0721RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0721RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0721RL.pdf
Availability of RT0805DRD0721RL
QUANTITY
RT0805DRD0721RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0721RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0721RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0721RL
Related LinksRT0805D, RT0805DRD0721RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0721RL Details Description
Related parts for RT0805DRD0721RL
IC REG LDO 3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
ALLIG 5 WAY-R/A BANANA PLUG BLK datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf