Yageo RT0805DRD0726R1L
RT0805DRD0726R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0726R1L
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0726R1L.pdf
Availability of RT0805DRD0726R1L
QUANTITY
RT0805DRD0726R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0726R1L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0726R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0726R1L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0726R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0726R1L Details Description
Related parts for RT0805DRD0726R1L
FIXED IND 120NH 630MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC HALL LATCH 1PH 25MA SIP-3L datasheet.pdf
IC INVERTER 1-INPUT 5TSSOP datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
GDT 90V 20% 2.5KA datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR XRP7675 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 28VDC datasheet.pdf