Yageo RT0805DRD0727R4L
RT0805DRD0727R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0727R4L
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0727R4L.pdf
Availability of RT0805DRD0727R4L
QUANTITY
RT0805DRD0727R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0727R4L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0727R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0727R4L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0727R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0727R4L Details Description
Related parts for RT0805DRD0727R4L
CONN HEADER .100 DUAL R/A 32POS datasheet.pdf
VARISTOR 11V 40A 0805 datasheet.pdf
LED T1 3/4 MIDGET GROOVE 28V GRN datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 10PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
5.6UF 350V 10.5X40 AXI datasheet.pdf