Yageo RT0805DRD07340RL
RT0805DRD07340RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07340RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07340RL.pdf
Availability of RT0805DRD07340RL
QUANTITY
RT0805DRD07340RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07340RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07340RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07340RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07340RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07340RL Details Description
Related parts for RT0805DRD07340RL
CAP FILM 0.33UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
TAPE VINYL .38"X25' WHITE/BLACK datasheet.pdf
RES MO 1W 62K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 82PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf