Yageo RT0805DRD07357RL
RT0805DRD07357RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07357RL
Brief Description
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07357RL.pdf
Availability of RT0805DRD07357RL
QUANTITY
RT0805DRD07357RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07357RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07357RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07357RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07357RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07357RL Details Description
Related parts for RT0805DRD07357RL
IC NAND/AND GATE 8-IN 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 220MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TFLEX HR670 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL 900MHZ datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/680 /J 5% datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 600VDC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf