Yageo RT0805DRD0739K2L
RT0805DRD0739K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0739K2L
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0739K2L.pdf
Availability of RT0805DRD0739K2L
QUANTITY
RT0805DRD0739K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0739K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0739K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0739K2L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0739K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0739K2L Details Description
Related parts for RT0805DRD0739K2L
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FAN BLOWER 226.8X130MM 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf