Yageo RT0805DRD074K53L
RT0805DRD074K53L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD074K53L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD074K53L.pdf
Availability of RT0805DRD074K53L
QUANTITY
RT0805DRD074K53L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD074K53L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD074K53L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD074K53L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD074K53L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD074K53L Details Description
Related parts for RT0805DRD074K53L
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 560MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
X4 SATA M - 4X LNLINK JACKSCREW datasheet.pdf
RES 9M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 59MM datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
45P DUSTCAP STP BRKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf