Yageo RT0805DRD07576KL
RT0805DRD07576KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07576KL
Brief Description
RES SMD 576K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07576KL.pdf
Availability of RT0805DRD07576KL
QUANTITY
RT0805DRD07576KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07576KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07576KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07576KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07576KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07576KL Details Description
Related parts for RT0805DRD07576KL
FIXED IND 3.3NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RACK STEEL 36X24X25.3 BLK datasheet.pdf
LED AMBER 5/32" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 CLR 14X6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf