Yageo RT0805DRD0791KL
RT0805DRD0791KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0791KL
Brief Description
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0791KL.pdf
Availability of RT0805DRD0791KL
QUANTITY
RT0805DRD0791KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0791KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0791KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0791KL
Related LinksRT0805D, RT0805DRD0791KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0791KL Details Description
Related parts for RT0805DRD0791KL
TECH SUPPORT FOR HCS08 COMPILER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.12A 235 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 9913 UHFM UHFM datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 12POS 24AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 41POS 55CM datasheet.pdf