Yageo RT0805DRE07115KL
RT0805DRE07115KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07115KL
Brief Description
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07115KL.pdf
Availability of RT0805DRE07115KL
QUANTITY
RT0805DRE07115KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07115KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07115KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07115KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07115KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07115KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07115KL
FUSE BOARD MOUNT 12A 24VDC 1206 datasheet.pdf
6 FAN TRAY 115V 14" DEEP 660CFM datasheet.pdf
3PHASE SOLID-STATE CONTACTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 667MHZ 484BGA datasheet.pdf