Yageo RT0805DRE0716K2L
RT0805DRE0716K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0716K2L
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0716K2L.pdf
Availability of RT0805DRE0716K2L
QUANTITY
RT0805DRE0716K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0716K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0716K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0716K2L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0716K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0716K2L Details Description
Related parts for RT0805DRE0716K2L
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK 63A OPM FUSE HLDR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 5.33MM datasheet.pdf
PH.MODULE 38KHZ S.VIEW datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
BEVEL 60 1.00MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf