Yageo RT0805DRE0716K9L
RT0805DRE0716K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0716K9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0716K9L.pdf
Availability of RT0805DRE0716K9L
QUANTITY
RT0805DRE0716K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0716K9L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0716K9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0716K9L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0716K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0716K9L Details Description
Related parts for RT0805DRE0716K9L
DIODE GEN PURP 400V 200A DO205AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 7COND 12AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CABLE 2POS MALE PNL RCPT 1' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 104MM datasheet.pdf