Yageo RT0805DRE071K13L
RT0805DRE071K13L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE071K13L
Brief Description
RES SMD 1.13K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE071K13L.pdf
Availability of RT0805DRE071K13L
QUANTITY
RT0805DRE071K13L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE071K13L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE071K13L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE071K13L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE071K13L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE071K13L Details Description
Related parts for RT0805DRE071K13L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
23 CIR MTA156 EDGE CON F/T LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FQ-M E-CAT CBL(M12/M12)AGL 5M datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8-MLP datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf