Yageo RT0805DRE071K2L
RT0805DRE071K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE071K2L
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE071K2L.pdf
Availability of RT0805DRE071K2L
QUANTITY
RT0805DRE071K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE071K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE071K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE071K2L
Related LinksRT0805D, RT0805DRE071K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE071K2L Details Description
Related parts for RT0805DRE071K2L
CARD READER SMART CARD INSERTION datasheet.pdf
IC DIVIDER DIV X2 3.3V 8-TSSOP datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 51.3"L X 36.61"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 5POS datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BASIC PACKET OF MNTING HDW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V RED datasheet.pdf