Yageo RT0805DRE071K2L
RT0805DRE071K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE071K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE071K2L.pdf
Availability of RT0805DRE071K2L
QUANTITY
RT0805DRE071K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE071K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE071K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE071K2L
Related LinksRT0805D, RT0805DRE071K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE071K2L Details Description
Related parts for RT0805DRE071K2L
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC SENSOR LIN HALL 10MV/MT 2.5V datasheet.pdf
CABLE 40COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.37V SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 1000V 30A DINRAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC DC-DC CONV DUAL AMOLED 12DFN datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf