Yageo RT0805DRE07221RL
RT0805DRE07221RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07221RL
Brief Description
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07221RL.pdf
Availability of RT0805DRE07221RL
QUANTITY
RT0805DRE07221RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07221RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07221RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07221RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07221RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07221RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07221RL
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 54A TO-220AB datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .217 PCB datasheet.pdf
RES 100K OHM 25W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
AM63207 PRESS AND TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf