Yageo RT0805DRE07226KL
RT0805DRE07226KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07226KL
Brief Description
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07226KL.pdf
Availability of RT0805DRE07226KL
QUANTITY
RT0805DRE07226KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07226KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07226KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07226KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07226KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07226KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07226KL
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 20POS R/A .112" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 5A DO214AB datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 10M1 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
LCD DPXJPRMM 62.5/125 2MM RSR 1M datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf