Yageo RT0805DRE07300KL
RT0805DRE07300KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07300KL
Brief Description
RES SMD 300K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07300KL.pdf
Availability of RT0805DRE07300KL
QUANTITY
RT0805DRE07300KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07300KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07300KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07300KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07300KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07300KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07300KL
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X36 128QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 9K OHM 50W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf