Yageo RT0805DRE07360RL
RT0805DRE07360RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07360RL
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07360RL.pdf
Availability of RT0805DRE07360RL
QUANTITY
RT0805DRE07360RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07360RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07360RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07360RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07360RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07360RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07360RL
RES ARRAY 7 RES 150 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 6SIP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM .20A 1206 datasheet.pdf
THRU-BEAM NPN COATED M8 PIGTAIL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.15A 58 MOHM datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 140 OHM 1206 datasheet.pdf