Yageo RT0805DRE073K83L
RT0805DRE073K83L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE073K83L
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE073K83L.pdf
Availability of RT0805DRE073K83L
QUANTITY
RT0805DRE073K83L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE073K83L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE073K83L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE073K83L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE073K83L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE073K83L Details Description
Related parts for RT0805DRE073K83L
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
PROTECT HEADER RT ANG 14 CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG TSOT23-8 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.18"L X 2.61"W datasheet.pdf
PET 3/8" BLACK 125' datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf