Yageo RT0805DRE0744K2L
RT0805DRE0744K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0744K2L
Brief Description
RES SMD 44.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0744K2L.pdf
Availability of RT0805DRE0744K2L
QUANTITY
RT0805DRE0744K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0744K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0744K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0744K2L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0744K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0744K2L Details Description
Related parts for RT0805DRE0744K2L
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND YELLOW datasheet.pdf
PULL TAB LOOP 60POS SOCKET CONN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL VHF NGP 200-225MHZ datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.45A DPAK datasheet.pdf