Yageo RT0805DRE0744R2L
RT0805DRE0744R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0744R2L
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0744R2L.pdf
Availability of RT0805DRE0744R2L
QUANTITY
RT0805DRE0744R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0744R2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0744R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0744R2L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0744R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0744R2L Details Description
Related parts for RT0805DRE0744R2L
IC REG BOOST ADJ 0.6A TSOT23 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 30A PCB datasheet.pdf
IC FPGA 233 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIE SET FOR M/5 SPECIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf