Yageo RT0805DRE0747RL
RT0805DRE0747RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0747RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0747RL.pdf
Availability of RT0805DRE0747RL
QUANTITY
RT0805DRE0747RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0747RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0747RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0747RL
Related LinksRT0805D, RT0805DRE0747RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0747RL Details Description
Related parts for RT0805DRE0747RL
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4A DPAK-4 datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 43MM X 14MM datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf