Vishay/Dale RNC55H2491DSRSL
RNC55H2491DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2491DSRSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2491DSRSL.pdf
Availability of RNC55H2491DSRSL
QUANTITY
RNC55H2491DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2491DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2491DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2491DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2491DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2491DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2491DSRSL
RECT BRIDGE GPP 100V 2A KBP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL STR 13POS datasheet.pdf
CONN HOUSING 42POS .100 DOUBLE datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
2X4OFFSET STJK SHLD JACK W/LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf