Yageo RT0805DRE07619KL
RT0805DRE07619KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07619KL
Brief Description
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07619KL.pdf
Availability of RT0805DRE07619KL
QUANTITY
RT0805DRE07619KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07619KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07619KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07619KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07619KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07619KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07619KL
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED RED DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
2.8MM MCP-E N-SLD REC(S) CONT datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
KNOB SERATED 0.610" BK/GY PP/TPE datasheet.pdf