Yageo RT0805DRE07619RL
RT0805DRE07619RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07619RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07619RL.pdf
Availability of RT0805DRE07619RL
QUANTITY
RT0805DRE07619RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07619RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07619RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07619RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07619RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07619RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07619RL
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER SIM 16MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC LOAD SW HI SIDE P-CH 4DFN datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 9-64V PNL MT datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf