Amphenol Industrial SP02A-20-27S
SP02A-20-27S picture photo
Mfg. Part Number
SP02A-20-27S
Brief Description
CONN RCPT 27POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SP02A-20-27S.pdf
Availability of SP02A-20-27S
QUANTITY
SP02A-20-27S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02A-20-27S
Internal Part NumberEIS-SP02A-20-27S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions27
Shell Size - Insert20-27
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02A-20-27S
Related LinksSP02A-, SP02A-20-27S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02A-20-27S Details Description
Related parts for SP02A-20-27S
DIODE GEN PURP 1.5KV 6A TO220FP datasheet.pdf
ACCY REDUCING BUSHING 4AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC MALE RG58C/U MTO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 11POS datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
KIT CAP RF MICROWAVE 0402 datasheet.pdf
HINGE, LIFT OFF datasheet.pdf
FUSE 24KV 40A 2"DIN BROWN SEAL datasheet.pdf