Yageo RT0805DRE07732KL
RT0805DRE07732KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07732KL
Brief Description
RES SMD 732K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07732KL.pdf
Availability of RT0805DRE07732KL
QUANTITY
RT0805DRE07732KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07732KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07732KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)