Yageo RT0805DRE0775RL
RT0805DRE0775RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0775RL
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0775RL.pdf
Availability of RT0805DRE0775RL
QUANTITY
RT0805DRE0775RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0775RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0775RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0775RL
Related LinksRT0805D, RT0805DRE0775RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0775RL Details Description
Related parts for RT0805DRE0775RL
FAN AXIAL 52X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RIGHT END BLOCK datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf