Yageo RT0805FRE0712R7L
RT0805FRE0712R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0712R7L
Brief Description
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0712R7L.pdf
Availability of RT0805FRE0712R7L
QUANTITY
RT0805FRE0712R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0712R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0712R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0712R7L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0712R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0712R7L Details Description
Related parts for RT0805FRE0712R7L
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 80MA 8SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 6TSOC datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 32NQFP datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
ACCY SPRING SHIELD FINGER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf