Yageo RT0805FRE0713KL
RT0805FRE0713KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0713KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0713KL.pdf
Availability of RT0805FRE0713KL
QUANTITY
RT0805FRE0713KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0713KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0713KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0713KL
Related LinksRT0805F, RT0805FRE0713KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0713KL Details Description
Related parts for RT0805FRE0713KL
SWITCH 3MM SQ SPDT 2000LIFE 16V datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2924 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE 100' datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf