Yageo RT0805FRE0719R1L
RT0805FRE0719R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0719R1L
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0719R1L.pdf
Availability of RT0805FRE0719R1L
QUANTITY
RT0805FRE0719R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0719R1L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0719R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0719R1L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0719R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0719R1L Details Description
Related parts for RT0805FRE0719R1L
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN FRONT CAP PLUG 39POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 549 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN SC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf