Yageo RT0805FRE071K1L
RT0805FRE071K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE071K1L
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE071K1L.pdf
Availability of RT0805FRE071K1L
QUANTITY
RT0805FRE071K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE071K1L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE071K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE071K1L
Related LinksRT0805F, RT0805FRE071K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE071K1L Details Description
Related parts for RT0805FRE071K1L
IDC CABLE - MSR50K/MC50G/MSR50K datasheet.pdf
IC ADAPT INTERFC CIRCUIT 14TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 13POS 2MM T/H datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 18R 5.5KV EXT B datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL SYNC 20MLF datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 60 MOHM TH datasheet.pdf