Yageo RT0805FRE071K33L
RT0805FRE071K33L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE071K33L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE071K33L.pdf
Availability of RT0805FRE071K33L
QUANTITY
RT0805FRE071K33L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE071K33L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE071K33L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE071K33L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE071K33L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE071K33L Details Description
Related parts for RT0805FRE071K33L
SWITCH SNAP SPDT 11A ROLLER QC datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM TO220 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.5W SC73 datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf