Yageo RT0805FRE071K6L
RT0805FRE071K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE071K6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE071K6L.pdf
Availability of RT0805FRE071K6L
QUANTITY
RT0805FRE071K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE071K6L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE071K6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE071K6L
Related LinksRT0805F, RT0805FRE071K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE071K6L Details Description
Related parts for RT0805FRE071K6L
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SOT227B datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
ENCODER OPT 2CHAN 500PPR 5VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
FRONT CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
CONN SMA JACK EDGE MOUNT 50OHM datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf