Yageo RT0805FRE0720RL
RT0805FRE0720RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0720RL
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0720RL.pdf
Availability of RT0805FRE0720RL
QUANTITY
RT0805FRE0720RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0720RL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0720RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0720RL
Related LinksRT0805F, RT0805FRE0720RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0720RL Details Description
Related parts for RT0805FRE0720RL
CONN FFC TOP 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 800V 28A SP3 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
IC SERIALIZER SMPTE 100BGA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 200PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf