Yageo RT0805FRE0721R5L
RT0805FRE0721R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0721R5L
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0721R5L.pdf
Availability of RT0805FRE0721R5L
QUANTITY
RT0805FRE0721R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0721R5L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0721R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0721R5L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0721R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0721R5L Details Description
Related parts for RT0805FRE0721R5L
TRANS NPN 50V 0.15A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.2A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
33+33 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 25A TO-247 datasheet.pdf