Yageo RT0805FRE0723K2L
RT0805FRE0723K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0723K2L
Brief Description
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0723K2L.pdf
Availability of RT0805FRE0723K2L
QUANTITY
RT0805FRE0723K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0723K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0723K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0723K2L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0723K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0723K2L Details Description
Related parts for RT0805FRE0723K2L
PILOT LIGHT 24V LED RECTANG BLUE datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 750MA 554.4 MOHM datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
508 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf