Yageo RT0805FRE072K21L
RT0805FRE072K21L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE072K21L
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE072K21L.pdf
Availability of RT0805FRE072K21L
QUANTITY
RT0805FRE072K21L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE072K21L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE072K21L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE072K21L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE072K21L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE072K21L Details Description
Related parts for RT0805FRE072K21L
TVS DIODE 18VWM 30.66VC DO201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL CLAMP CABLE datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
TWZR PAIR BLADE TIP 10.41MM datasheet.pdf