Yageo RT0805FRE0730RL
RT0805FRE0730RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0730RL
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0730RL.pdf
Availability of RT0805FRE0730RL
QUANTITY
RT0805FRE0730RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0730RL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0730RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0730RL
Related LinksRT0805F, RT0805FRE0730RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0730RL Details Description
Related parts for RT0805FRE0730RL
BOX ALUM UNPAINTED 7.4"LX4.72"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 4A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 38TSSOP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf