Yageo RT0805FRE07357RL
RT0805FRE07357RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07357RL
Brief Description
RES SMD 357 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07357RL.pdf
Availability of RT0805FRE07357RL
QUANTITY
RT0805FRE07357RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07357RL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07357RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07357RL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07357RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07357RL Details Description
Related parts for RT0805FRE07357RL
CABLE SCSI III HD68M/M 3' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 100MA SMCP datasheet.pdf
DL LVL FLOATSW 152MM TOTAL L datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
15POS DIE CAST SHORTJACK datasheet.pdf
CAP FILM 3300 PF 5% 630VDC datasheet.pdf