Yageo RT0805FRE073K57L
RT0805FRE073K57L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE073K57L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE073K57L.pdf
Availability of RT0805FRE073K57L
QUANTITY
RT0805FRE073K57L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE073K57L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE073K57L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE073K57L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE073K57L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE073K57L Details Description
Related parts for RT0805FRE073K57L
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 30" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RS PLC 16PT(4X) 697MDL640/67 datasheet.pdf
LED 18MM RED 28V TAB PNL MNT datasheet.pdf