Yageo RT0805FRE073K57L
RT0805FRE073K57L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE073K57L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE073K57L.pdf
Availability of RT0805FRE073K57L
QUANTITY
RT0805FRE073K57L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE073K57L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE073K57L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE073K57L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE073K57L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE073K57L Details Description
Related parts for RT0805FRE073K57L
CABLE EGA/CGA DB9M-DB15M 1.8M datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 15V 133MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 85A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 22A I2PAK-FP datasheet.pdf