Yageo RT0805FRE075K9L
RT0805FRE075K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE075K9L
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE075K9L.pdf
Availability of RT0805FRE075K9L
QUANTITY
RT0805FRE075K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE075K9L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE075K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE075K9L
Related LinksRT0805F, RT0805FRE075K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE075K9L Details Description
Related parts for RT0805FRE075K9L
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MOUNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDEAR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
GROUND TERMINAL BLOCK 14-26AWG datasheet.pdf
Crystal Testing Service datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf