Yageo RT0805FRE077K5L
RT0805FRE077K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE077K5L
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE077K5L.pdf
Availability of RT0805FRE077K5L
QUANTITY
RT0805FRE077K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE077K5L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE077K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE077K5L
Related LinksRT0805F, RT0805FRE077K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE077K5L Details Description
Related parts for RT0805FRE077K5L
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
GDT 400V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
BOX S STEEL 33.86"L X 25.2"W datasheet.pdf
P-CLAMP datasheet.pdf
CRIMP TOOL 10-589503-16 datasheet.pdf
PQFP-48 STENCIL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf