Yageo RT0805FRE07806RL
RT0805FRE07806RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07806RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07806RL.pdf
Availability of RT0805FRE07806RL
QUANTITY
RT0805FRE07806RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07806RL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07806RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07806RL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07806RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07806RL Details Description
Related parts for RT0805FRE07806RL
IC INCA-IP PHONE LBGA-324 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
IC BUFFER ZD PLL CLK DVR 32-LQFP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT-23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A TP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROTECT 8-DFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf