Yageo RT0805FRE0791KL
RT0805FRE0791KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0791KL
Brief Description
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0791KL.pdf
Availability of RT0805FRE0791KL
QUANTITY
RT0805FRE0791KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0791KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0791KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0791KL
Related LinksRT0805F, RT0805FRE0791KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0791KL Details Description
Related parts for RT0805FRE0791KL
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE GATE 8DIP datasheet.pdf
IC 8BIT PRIORITY ENCODER 16-SOIC datasheet.pdf
ENCODER OPT 16POS PB 6" CABLE datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
BOARD EVAL ADC FOR AFE ADC161S62 datasheet.pdf
IC MUX-LATCH 5BIT 2:1 28PLCC datasheet.pdf
PB UNIT ILLUM ALT ACT 22MM BLU datasheet.pdf
DIN-SGNL COAX F SLD/CRIMP 50OHM datasheet.pdf