Yageo RT0805WRB07200RL
RT0805WRB07200RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805WRB07200RL
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805WRB07200RL.pdf
Availability of RT0805WRB07200RL
QUANTITY
RT0805WRB07200RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805WRB07200RL
Internal Part NumberEIS-RT0805WRB07200RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805WRB07200RL
Related LinksRT0805WR, RT0805WRB07200RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805WRB07200RL Details Description
Related parts for RT0805WRB07200RL
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V 4/5A 1950MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 14MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SL VHDR HT W/VOIDS OPT L 20CKT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.41UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf