Yageo RT0805WRB072K2L
RT0805WRB072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805WRB072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805WRB072K2L.pdf
Availability of RT0805WRB072K2L
QUANTITY
RT0805WRB072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805WRB072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805WRB072K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805WRB072K2L
Related LinksRT0805W, RT0805WRB072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805WRB072K2L Details Description
Related parts for RT0805WRB072K2L
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC CMOS SIDE LOOK datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 35MA 1.55 OHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC/VDC 1AG datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 80POS SMD GOLD datasheet.pdf