Yageo RT0805WRB07300RL
RT0805WRB07300RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805WRB07300RL
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805WRB07300RL.pdf
Availability of RT0805WRB07300RL
QUANTITY
RT0805WRB07300RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805WRB07300RL
Internal Part NumberEIS-RT0805WRB07300RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805WRB07300RL
Related LinksRT0805WR, RT0805WRB07300RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805WRB07300RL Details Description
Related parts for RT0805WRB07300RL
BOX ABS GRAY 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC BUFF NINE SCHMT TRIG 20SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 15NS 28DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY SZ24B datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf